czerwiec'12

arttakNa łamach drugiego numeru czasopisma ARTTAK – SZTUKI PIĘKNE ukazał się esej Krzysztofa Kuczkowskiego pt. Obrazy nudy. Siedem fragmentów o kontekstach obrazów Marka Okrassy.

Autor pisze m.in.: „Dla generacji artystów urodzonych w latach siedemdziesiątych brak środka jest czymś tak samo naturalnym i oczywistym jak pełne półki w hipermarketach i telewizja satelitarna. Naturalnie braku tego co stałe i niezmienne, nie może zrównoważyć nadmiar tego, co płynne i pozostające w ustawicznym ruchu. Środek, którego nie ma, niepokoi swą immanencją, swoją pustą obecnością. Jest śladem przymuszającym do stawiania pytań, domagającym się zanotowania. Choćby były to, jak w przypadku Marka Okrassy, notowania nudy.”

Wydawcą pisma jest Związek Polskich Artystów Plastyków Zarząd Główny, redaktorem naczelnym Maciej Mazurek.

CiszaNakładem katowickiego Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt” ukazał się od dawna zapowiadany i długo oczekiwany tom Sławomira Matusza pt. Cisza (wybór wierszy 1983–2011) z posłowiem Krzysztofa Kuczkowskiego zatytułowanym Wejście w ciszę.

„Sławomir Matusz należy do grona tych poetów, którzy stawiają znak równości pomiędzy poznaniem poetyckim i samopoznaniem. I płaci za to wysoką cenę, bo w nieustannym uwewnętrznianiu świata jest moc twórcza, ale jest też siła destrukcyjna. Poeta pisząc siebie, siebie poznaje. Poznając «siebie innego», naraża się na ryzyko egzystencjalne – samotność, szaleństwo, śmierć.” (z Posłowia) Ciszę można nabyć w sieci. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwisko autora i tytuł tomu.

niezgoda-g bwW Alei Nieznanego Poety w Praniu na Mazurach otwarta została wystawa pt. W obiektywie Grażyny Niezgody: 22 polskich poetów współczesnych. Do października 2012 r. można będzie oglądać portrety Adriany Szymańskiej, Mariana Grześczaka, Juliana Kornhausera, Krzysztofa Karaska, Krzysztofa Kuczkowskiego, Wojciecha Kassa, Ryszarda Krynickiego, Bohdana Zadury, Jacka Gutorowa i in. Organizatorem wystawy jest Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie i Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Praniu.

JKzaproszenie20 czerwca br. Krzysztof Kuczkowski będzie czytał wiersze w Bibliotece Śląskiej w Katowicach. Michał Jagiełło, pisarz, publicysta i poeta prowadzący Salon Literacki zaprasza w środę 20 czerwca na godz. 17.00 do sali Benedyktynka Biblioteki Śląskiej przy placu Rady Europy 1.

Zobacz zaproszenie>>

Orfeusz10 czerwca br. jury I edycji Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku, w składzie: Jan Stolarczyk (przewodniczący), Tomasz Burek, Krzysztof Kuczkowski, Ewa Lipska i Feliks Netz, spośród dwudziestu nominowanych wcześniej do nagrody książek, wyłoniło finałową piątkę (kolejność alfabetyczna): Przemysław Dakowicz, Place zabaw ostatecznych, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2011; Krzysztof Karasek, Wiatrołomy, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2011; Wojciech Kudyba, Ojciec się zmienia, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu , Sopot 2011; Jacek Łukasiewicz, Stojąca na ruinie, Biuro Literackie, Wrocław 2011; Janusz Styczeń, Furia instynktu, Biuro Literackie, Wrocław 2011.

Jury VIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Złoty Środek Poezji” Kutno 2012 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2011 w składzie: Karol Maliszewski – przewodniczący, Artur Fryz, Krzysztof Kuczkowski, Wojciech Kudyba, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki po przeczytaniu 83 debiutanckich książek poetyckich nadesłanych na konkurs i spełniających warunki regulaminowe postanowiło za debiut roku uznać tom Karola Bajorowicza alteracje albo metabasis, wydany przez Urząd Miejski w Bielsku-Białej.

Przeczytaj protokół jury

Jury w składzie Krzysztof Kuczkowski, Stefan Rusin i Marek Żelkowski przyznało doroczną Bydgoską Nagrodę Literacką „Strzała Łuczniczki”. W kategorii edytorskiej nagrodzono album Bydgoszcz Jerzego Riegla i poetów wydany przez Galerię Autorską Jana Kai i Jacka Solińskiego. W kategorii literackiej „Strzała Łuczniczki” powędrowała do Krzysztofa Derdowskiego za powieść Wstyd. Po wręczeniu, które miało miejsce 2 czerwca br. portal www.bydgoszcz24.pl zamieścił tekst zatytułowany: „Nagrodzeni niepokorni - Strzała Łuczniczki trafiła do outsiderów”. Jakoś tak się składa, że outsiderzy zawsze nadawali ton polskiej literaturze, więc może i tym razem?

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE