czerwiec'11

W czerwcowym numerze wrocławskiej “Odry” Wojciech Kudyba recenzuje tom Krzysztofa Kuczkowskiego pt. “Wiersze [masowe] i inne”: “Sopocki poeta pyta właśnie o piękno, o jego źródło. Skąd się bierze blask? Nie z nas, nie z naszego nędznego życia. Więc skąd? Chyba skądś spoza. Więc także przez nasze brudy, przez nasz powikłany los, przez nasz głos, przez rocka może przemawiać Tajemnica? Wygląda na to, że tak.”

Przeczytaj całą recenzję >>>

StronyNa łamach opolskiego pisma społeczno-kulturalnego „Strony” ukazały się kolejne felietony Krzysztofa Kuczkowskiego: „Projekcje, projekty, fragmenty” w numerze 1(35)2011 i „Projekcje, projekty, fragmenty (2)” w „Stronach” 2(36)2011. W tym drugim można przeczytać m.in.: „Żyjemy w czasach „no”. Żeby nie było wątpliwości, nie chodzi tutaj ani o gatunek dramatu japońskiego, ani o symbol chemiczny pierwiastka Nobel, ani o nazwisko słynnego doktora z powieści Iana Fleminga o Jamesie Bondzie, ani nawet o domenę internetową przypisaną do Norwegii. Chodzi o poczciwą partykułę, która do czasu prowadziła życie podrzędne i utajone, używana była potocznie i kolokwialnie, aż nagle zaczęła wyrażać nieskończenie wiele stanów emocjonalnych i duchowych współczesnego Polaka (sic!), rozmigotała się bogatą paletą odcieni znaczeniowych. Stała się najbardziej powszechnym kodem komunikacji… komórkowej.”

Krzysztof Kuczkowski poprowadził uroczystość nadania nazwy „Skwer Czesława Miłosza” terenowi położonemu przy ul. Powstańców Warszawy przed Hotelem Sheraton.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele sopockiego samorządu oraz reprezentanci rodziny Poety, m.in. Teresa Lipińska i Tomasz Lipiński. Wiersze Czesława Miłosza „W Szetejniach”, „Sens” i „Jasności promieniste” recytował Ryszard Ronczewski.

W 2001 roku Miłoszowi nadano honorowe obywatelstwo Sopotu. Noblista często odwiedzał Sopot, tu mieszka jego rodzina, tutaj też pochowano jego matkę. Akt nazwania nazwiskiem Miłosza skweru w centrum miasta jest naturalną konsekwencją jego związków z Sopotem, formą pamięci i hołdu dla wybitnego Poety.

Jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki w składzie: Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski, Jarosław Jakubowski i Krzysztof Kuczkowski – przewodniczący, obradowało w Muzeum M. Kajki w Ogródku. Laureatką w kategorii poniżej 18 lat została Anna Adamowicz z Lublina, w kategorii powyżej 18 lat – Łucja Dudzińska z Poznania.

Tego samego dnia jurorzy w składzie powiększonym o poetę Wojciecha Kassa spotkali się w Praniu z finalistami VII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. K. I. Gałczyńskiego „O Złote Pióro Watermana”. Temat spotkania i rozmowy: „Dlaczego musimy czytać poezję?”.

Pociąg do poezjiWiersze Krzysztofa Kuczkowskiego „Podróżnicy” oraz „Radość. Wirujące śnieżynki” ukazały się w antologii wierszy współczesnych z motywem podróży pt. „Pociąg do poezji”. Książka „mogła powstać dzięki szczęśliwemu spotkaniu wydawcy – Kutnowskiego Domu Kultury, mecenasa państwowego – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz otwartości spółki PKP Intercity jako mecenasa prywatnego. Dzięki temu spotkaniu można było miedzy innymi zrealizować niecodzienny pomysł na dystrybucję tej książki w pociągach PKP Intercity jako prezentu dla pasażerów” (ze wstępu).

Wśród 63. poetów z siedmiu krajów i kultur Europy: Białorusi, Bretanii, Czech, Polski, Rosji, Słowacji i Ukrainy, są: Bohdan Zadura, Wojciech Kass, Tadeusz Dąbrowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, Wojciech Kudyba, Karol Maliszewski, Przemysław Dakowicz, Jarosław Jakubowski, Jakobe Mansztajn, Mariusz Więcek i in. Redaktorem antologii jest poeta Artur Fryz.

„Pisarze i czasopisma literackie. Programy, tematy, wartości”. W programie sympozjum z udziałem Michała Jagiełły, Sergiusza Sterny-Wachowiaka, Anny Nasiłowskiej i Marcina Orlińskiego oraz debata panelowa, w której udział zapowiedzieli Tadeusz Komendant („Twórczość”), Mieczysław Orski („Odra”), Piotr Szewc („Nowe Książki”), Michał Larek („Czas Kultury”), Krzysztof Kuczkowski („Topos”), Bogusław Wróblewski („Akcent”), Jerzy Madejski („Pogranicza”), Adrian Gleń („Strony”), Marcin Orliński („Zeszyty Poetyckie”), Andrzej Buck („Pro Libris”) i Piotr Sommer („Literatura na Świecie”).

Zaprasza Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 (Dom Literatury), 11 czerwca 2011 roku (sobota), godz. 16.00 – 20.00.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE