T78

O wierszach z tomu „Kładka. Wiersze duchowe” pisze krytyk Karol Alichnowicz. Tekst pt. „To, co większe od wiersza” ukazał się na łamach wakacyjnej „Twórczości”. Z recenzji wynotowujemy: „Pojawiająca się w liryce autora Kładki symbolika biblijna nie stanowi (…) rodzaju poetyckiego sztafażu, ale jej obecność w przestrzeni wiersza jest konieczna. To miejsce spotkania dwóch światów, konkretu codzienności i tajemnicy, zwykłości i epifanii, tak że można powiedzieć w chwili iluminacji: ‘jakie szczęście – nie potrzebuję słownika’ (*** Przekwitła lipa). Wyrażenie duchowych doświadczeń nie jest przecież w pełni możliwe – tu pozostaje Kuczkowski uczniem mistyków – bo ludzka gramatyka i mowa albo są niewystarczające, albo wręcz zwodnicze (*** Spoza deszczu)”.

[„Twórczość”, 7-8 (860-861)2017]

Wyspa„Wiersze z wysokości”, tak zatytułował recenzję tomu „Kładka. Wiersze duchowe” ks. Janusz A. Kobierski. Recenzja ukazała się w najnowszym numerze warszawskiej „Wyspy”. Autor pisze m.in.: „Jak opisać coś, co jest niewyrażalne? Oto zadanie dla tych, którzy zabierają się za taki ‘duchowy’ temat. Znawcy problemu twierdzą, iż poecie łatwiej opisać sferę nadprzyrodzoną, co ułatwia moc, sugestywność środków poetyckich. Kuczkowski wyraża to między innymi przez zachwyt światem stworzonym. W nim dostrzega rękę Stwórcy, Jego geniusz, a nawet stałą obecność, wszak On podtrzymuje wszystko przy życiu w każdej chwili”. I jeszcze sentencja z zakończenia tekstu: „Głęboka poezja ma wiele wspólnego z teologią. I wbrew wszelkim przeciwnościom potrafi to czynić prosto i pięknie. Z mocą równą biblijnym prorokom”.

[„Wyspa” 1-2/2017]

Pe

Gościem programu jest Krzysztof Kuczkowski – poeta, założyciel i redaktor naczelny dwumiesięcznika „Topos”. – Cały czas mi się wydaje, że poeci mają coś ważnego do powiedzenia – Kuczkowski mówi czemu założył własny tytuł. Poeta opowiada co go inspiruje w pracy, a także nawiązuje do początków kariery.

Gośćmi programu są też Tadeusz Dąbrowski i Piotr Wiktor Lorkowski. Z autorami „Toposu” rozmawia Barbara Schabowska.

Zobacz całość (program poprzedzają reklamy)>> https://vod.tvp.pl/video/pegaz,scena-literacka-odc-12,32978766

Arca2

O „Kładce”, tomie wierszy duchowych Krzysztofa Kuczkowskiego, na łamach dwumiesięcznika „Arcana” pisze Waldemar Żyszkiewicz. W recenzji zatytułowanej „Kładka nad otchłanią” czytamy m.in.: „Delikatna niczym tchnienie oddechu żarliwość może stać się atrakcją dla głodnych duchów. Podobnie jak niewzruszoność, z jaką słońce wschodzi nad tym światem… Poeta dobrze wie, że pustka przeraża, że ‘dajemy się jak dzieci / prowadzić nicości’. Szuka wyjścia z matni i to wyjście znajduje. W kapitalnym skrócie, w lapidarnej metaforze, ukazującej realną, niezmistyfikowaną kondycję człowieka: ‘(…) chodzi o skok ponad pożerającą wszystko / otchłanią, którą sam jestem. // (…) Chcę być kładką, po której przejdzie Syn cieśli…’ [‘Kładka’] Przyjdzie i przeniesie na drugą stronę, chroniąc przed ‘otchłanią, którą sam jestem’. To kwintesencja wiary, na której wyrosła Europa”.

[„Arcana” 3(135)2017]

TePo

2 lipca br. na portalu „Teologii Politycznej” pojawił się tekst Sławomira Matusza pt.: „Syn Boży czy nasz syn? Poeta z wydm”. „Krzysztof Kuczkowski jakby w odpowiedzi na sceptycyzm Miłosza, który prowadzi do szaleństwa i pomieszania, proponuje uczestnictwo – wspólne czuwanie, kiedy trzeba wyprosić za drzwi świątyni ego, które nie ma dostępu do misterium”  – pisze Sławomir Matusz.

I w zakończeniu: „Ruchome święta wędrują jak ruchome piaski, a my całe życie z nimi, bo wszystko, co zbudujemy jest z piasku. Oddając się w niewolę Ego żyjemy i śpimy w oku cyklonu, który zmiecie piasek i nas, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego trzeba czuwać i szukać czegoś mocniejszego niż piasek. Poeta z Orłowa wie, co pisze – bo mieszka na wydmach”.

Przeczytaj całość>> http://www.teologiapolityczna.pl/slawomir-matusz-syn-bozy-czy-nasz-syn-poeta-z-wydm-ruchome-swieta-krzysztofa-kuczkowskiego

 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE