nk

Adriana Szymańska swoją recenzję „Ruchomych świąt” Krzysztofa Kuczkowskiego zatytułowała „Tropiciel Słowa”. Autorka pisze: „Krzysztof Kuczkowski jest faktycznie tropicielem sensu we wszechświecie, wykonawcą testamentu Czesława Miłosza z ‘Traktatu teologicznego’, którego fragment stanowi motto tej książki: ‘Oby do naszej mowy wróciła rzeczywistość. / To znaczy sens, niemożliwy bez absolutnego punktu odniesienia’. Zbiór ‘Ruchome święta’ dotyczy właśnie tej rzeczywistości, która ociera się o Absolut. To także rodzaj traktatu o istnieniu doczesnym i o wyczekiwanej Wieczności, objawionej nam w Słowie”.

[„Nowe Książki”, 9/2017]

 

F1

O „Kładce”, tomie wierszy duchowych Krzysztofa Kuczkowskiego, na łamach rzeszowskiej „Frazy” pisze Tomasz Pyzik. W tekście pt. „Duchowa summa poetycka” czytamy m.in.: „Poetyckie próby nazwania transcendencji oscylują wokół pojęć abstrakcyjnych, umykających fizycznemu objęciu. Zarówno u Leśmiana, jak i u Kuczkowskiego byty te są uosobione, to one wykonują działania wobec człowieka, to im ulegamy, czy też – podkreślmy tytułowe porównanie – „dajemy się jak dzieci prowadzić (…)”. Z jednej strony pojawia się bezradność, brak wpływu na własne wybory, przypomina się nam antyczna kategoria fatum, nieubłaganego losu, który wszystkim steruje. Z drugiej strony z wersów bije niezwykła ufność tworząca stabilną ramę, na której artysta tka strofy rozpięte na deskryptorach boskiej rzeczywistości, na sformułowaniach dotyczących nieskończoności i niewyczerpania”.

[„Fraza” 1-2(95-96)2017]

 

RG logo

W piątek 15 września br. o godz. 21.35 na antenie Radia Gdańsk kolejny odcinek audycji Krzysztofa Kuczkowskiego pt. „Po pierwsze – wiersze” z udziałem poety Tadeusza Dąbrowskiego. W programie m.in. „Klinika wiersza” oraz „Poczta poetycka”. Autor audycji zaprasza do nadsyłania wierszy na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.   

Zapraszamy do słuchania>>> http://radiofm-online.com/radio-gdansk

 

 

RP

„Maciej Mazurek: Dlaczego poezja jest tak ważna w życiu?

Krzysztof Kuczkowski: Powiem, dlaczego jest ważna w moim życiu. Jest ważna, bo usensownia. Gdyby poezja przestała być sprawą sensu, a stała się zaledwie grą językową, straciłaby dla mnie smak. Dlaczego? Bo poezja sprowadzona do semantycznych igraszek, do gry, siłą rzeczy nie może przekroczyć progu poetyckiego poznania, jest namiastką tego, czym powinna była być. A powinna być przekroczeniem, wkroczeniem w świat inny, albo bardziej precyzyjnie – w świat Innego. Powinna stawiać nowe pytania i uparcie dążyć do uzyskania na nie odpowiedzi, choćby to były odpowiedzi niemożliwe. Mówię to w przekonaniu, że poezja to jedna z najdoskonalszych form doświadczania integralności istnienia”.

Całość rozmowy Macieja Mazurka z Krzysztofem Kuczkowskim na portalu Radia Poznań.

Zapraszamy do lektury>>> http://radiopoznan.fm/informacje/felietony/poezja-jest-szczegolnym-rodzajem-jezyka

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE