listopad'15

TPTo już piąta edycja konkursu poetyckiego organizowanego przez „Tygodnik Podhalański”. Tematyka wierszy jest dowolna, nie ma też ograniczeń wiekowych. Wiersze będą oceniane w dwóch kategoriach: literackiej i gwarowej. Wiersze w kat. literackiej będą oceniane przez jury pod przewodnictwem Krzysztofa Kuczkowskiego, znanego poety i redaktora naczelnego pisma literackiego „Topos”. Strofy w kategorii gwarowej oceni komisja pod przewodnictwem dr Anny Mlekodaj, znawczyni poezji gwarowej, wykładowcy na Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu. Ogłoszenie wyników odbędzie się 27 lutego 2016 podczas Nocy Poetów w Hotel Grand Stamary w Zakopanem. Zwycięzcy konkursu w obydwu kategoriach otrzymają statuetki autorstwa Joanny Borowicz. Najlepsze wiersze zostaną opublikowane w Tygodniku Podhalańskim.

SM

Turniej Jednego Wiersza o Srebrną Monetę Gałczyńskiego rozgrywany w ramach 12. Festiwalu Pisz i Śpiewaj Poezję w Piszu wygrała Joanna Pisarska z Białegostoku wierszem „Spacer z wnuczką”.

Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Kuczkowski – przewodniczący jury, Joanna Pisarska – laureatka, Andrzej Szymborski – burmistrz Pisza. Fot. Beata Smaka. 

Pisz logofestiwalW sobotę 20 listopada 2015 r. rozpoczyna się 12. Festiwal Pisz i Śpiewaj Poezję w Piszu. W programie m.in. warsztaty poetyckie i słowno-muzyczne, publiczne interpretacje „arcywierszy”, recitale i koncerty. Wśród uczestników są m.in. poeci Przemysław Dakowicz, Wojciech Kass, Krzysztof Kuczkowski i Wojciech Kudyba, wśród muzyków Stanisław Soyka i Wojciech Straszyński.

Szczegółowy program>> http://www.pdk.pisz.pl/

ROlTak jak już pisaliśmy, w pt. 13 listopada br. w Dworku Sierakowskich w Sopocie o godz. 18.00 będzie miała miejsce prezentacja antologii „Konstelacja Toposu”. Natomiast w „Rozmówkach polsko-polskich”, cyklicznej audycji literackiej red. Ewy Zdrojkowskiej, „konstelacjoniści” czytają i komentują wiersze swoich kolegów. W audycji umieszczonej w archiwum Radia Olsztyn (do odsłuchania) występują Wojciech Gawłowski, Wojciech Kass, Jarosław Jakubowski, Artur Nowaczewski, Przemysław Dakowicz, Adrian Gleń, Wojciech Kudyba, Krzysztof Kuczkowski.

Na osobną uwagę zasługuje wystąpienie wybitnego krytyka literackiego Tomasza Burka, który o „Konstelacji…” mówi m.in.: „jest niezwykłym i zadziwiającym faktem (…) dla mnie osobiście będzie należała do takich książek, które trzymam przy głowie, to znaczy bardzo blisko siebie, żeby w każdej chwili móc do niej zajrzeć, poczytać, i żebym w ten sposób miał oparcie w świecie o kilka książek, które są książkami żywiącymi”.

Antologia poezji „Konstelacja Toposu” zaprezentowana została czytelnikom w czasie 8. Festiwalu Poezji w Sopocie. Zawiera wybór twórczości poetów skupionych wokół dwumiesięcznika literackiego „Topos” i tworzących Konfraternię Poetycką Topoi.

Posłuchaj>> http://ro.com.pl/konstelacja-toposu/01239006

5 KTplW pt. 13 listopada br. w Dworku Sierakowskich w Sopocie o godz. 18.00 będzie miała miejsce prezentacja „Konstelacji Toposu” antologii poezji. Czytać będą Wojciech Gawłowski, Jarosław Jakubowski, Krzysztof Kuczkowski i Artur Nowaczewski. Wstęp wolny. Zapraszamy wszystkich miłośników poezji i rozmów o literaturze.

„Konstelacja Toposu” miała swoją premierę podczas Festiwalu Poezji w Sopocie (1-3 października 2015 r.). Prof. Jarosław Ławski, autor posłowia, napisał m.in.: „Przyszli strzec melancholii, ścinanych drzew, kosteczek, przyszli pilnować aniołów, by nie zostawiły nas bez poetyckiego pacierza na tym najlepszym ze światów możliwych. Strażnicy w nocy pilnujący świtu, cokolwiek wzejdzie, gdy ustanie mrok. Poeci Konstelacji Toposu: nocna straż słowa”.

4 MiNa portalu wpolityce ukazała się rozmowa, jaką z Krzysztofem Kuczkowskim przeprowadził Maciej Mazurek. Jest o „Mistrzu” – Nagrodzie honorowej środowiska Topoi dla Jarosława Marka Rymkiewicza, o Festiwalu Poezji w Sopocie, antologii „Konstelacja Toposu”, jak i o wojnie kultur, o „Rozmyślaniu o dwóch sztandarach” św. Ignacego Loyoli, o pisarzach-celebrytach i wyrafinowanych poglądach: „Ja nie wiem, czy mam wyrafinowane poglądy estetyczne. Raczej ich nie mam. Ja po prostu wierzę Bogu, bo gdybym Mu nie wierzył, byłbym pewnie gdzie indziej, a już na pewno byłbym kimś innym. Nie upatruję dla siebie szansy w przynależeniu do mainstreamu artystycznego, sądzę, że dla mnie to byłaby klęska: życiowa i artystyczna. Interesuje mnie poezja doświadczenia, poezja sensu. Jakże miałbym upatrywać sensu w byciu celebrytą, a więc kimś, kto żyje z tego, że się pokazuje? Po co komu poezja, która nie u-sensawnia?”

Przeczytaj całość >>

http://wpolityce.pl/kultura/269357-rymkiewicz-to-osoba-wyjatkowa-dla-naszego-zycia-umyslowego-i-duchowego-poeta-otrzymal-nagrode-honorowa-mistrz

3 KTAntologia poezji zatytułowana „Konstelacja Toposu” jest prezentacją wierszy ośmiu autorów: Przemysława Dakowicza, Wojciecha Gawłowskiego, Adriana Glenia, Jarosława Jakubowskiego, Wojciecha Kassa, Krzysztofa Kuczkowskiego, Wojciecha Kudyby, Artura Nowaczewskiego. Posłowie napisał prof. Jarosław Ławski.

Z eseju J. Ławskiego od którego książka wzięła swój tytuł, wynotowujemy: „Tak oto na poetyckim firmamencie pojawiła nam się konstelacja poetów ducha. A właściwie – trzeba o nich powiedzieć, iż są to: poeci złożonych układów; takich, w których duch i nic, to i nie-to, ‘ja’, życie i śmierć spięte są kosmicznym rytmem dociekliwego wiersza. Metrum, puenta, wołacz, tradycja – to, z jednej strony, u konstelacjonistów po mistrzowsku opanowane sposoby zaczarowywania świata. Z drugiej: sposoby wyrażania pragnienia duchowości, zwróconego zarówno przeciw bufonadzie pewności, jak i apostolstwu nicości”.  

2 NPNakładem Stowarzyszenia Leśniczówka Pranie ukazał się „Narcissus poeticus” – tom ofiarowany Krzysztofowi Kuczkowskiemu przez żonę Ewę i przyjaciół z konfraterni poetyckiej Topoi z okazji 60. rocznicy urodzin Poety. Autorami koncepcji i kompozycji tomu są Przemysław Dakowicz i Wojciech Kass. Redakcja: Zbigniew Fałtynowicz. Książka zawiera kilkadziesiąt wierszy poety, ok. 20 zdjęć, dłuższe cytaty z tekstów krytycznych i publicystycznych K. Kuczkowskiego, wyimki z rozmów, fragmenty tekstów krytycznych o autorze „Tlenu”, a także wiersze mu dedykowane. Wręczenie książki Jubilatowi miało miejsce podczas Festiwalu Poezji w Sopocie 2 października 2015 r. 

1 PoezijaZ opóźnieniem odnotowujemy publikację wierszy Krzysztofa Kuczkowskiego na łamach ukazującego się w Zagrzebiu (Chorwacja) czasopisma „Poezija” (numer datowany na lipiec 2014 r.). Wiersze „Nadgrobna ploča Thel Russel”, „Nobody’s song”, „Crvene i crno” oraz „Salome”. Autorką przekładu jest Durdica Čilić Škeljo. W tym samym numerze chorwackiego czasopisma znajdują się m.in. wiersze innych polskich poetów: Tadeusza Dąbrowskiego, Wojciecha Kassa, Jakobe Mansztajna, Artura Nowaczewskiego i Mariusza Więcka.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE