październik'14

Kudyba GWojciech Kudyba: „Bohater utworów Kuczkowskiego to często właśnie ów Jarmuschowski „stupid, fucking, white man”. Człowiek wydrążony, spadający w pustkę. Nie jest jednak ona czymś wobec niego zewnętrznym. Jest w nim. „Chodzi o skok ponad pożerającą wszystko otchłanią/ którą sam jestem” – czytamy w jednym z liryków. Wiersz „Dajemy się jak dzieci prowadzić nicości” przesycony jest gorzką ironią: to nieprawda, że panujemy nad światem i sobą, że mamy pewną wiedzę o „tam”, ku któremu zmierzamy, nieprawda, że prowadzimy jakieś sprawy i interesy, jest raczej tak, że jesteśmy prowadzeni i wbrew naszej woli przestajemy istnieć. Żyjemy, ale – tak naprawdę – jesteśmy umarli. Na pytanie, w jaki sposób umiera człowiek, poeta ma odpowiedź najprostszą, najbardziej zastanawiającą – niepostrzeżenie”.

Jest to fragment szkicu Wojciecha Kudyby pt. „Kuczkowski. Poszukiwacz duchowości”. Rzecz ukazała się w tomie „Generacja źle obecna” (2014). Jest to zbiór szkiców dedykowanych współczesnym polskim poetom urodzonym w latach pięćdziesiątych ub.w. Książka zawiera portrety literackie, kolejno: Wojciecha Gawłowskiego, Jana Kaspra, Romana Bąka, Sergiusza Sterny-Wachowiaka, Piotra Cielesza, Krzysztofa Kuczkowskiego i Jana Polkowskiego.

Książkę w cenie 15 zł można zamówić pisząc na adres: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. lub This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

KlaryKrzysztof Kuczkowski o sytuacji debiutanta: „Wydajesz debiutancką książkę, jesteś cholernie z tego dumny itd. Ale już po tygodniu widzisz, ile wierszy nie powinno trafić ani do tej, ani do żadnej innej książki. Powstaje niedosyt, który rodzi rozczarowanie. Stajesz się poetą, ale nie uczysz się nowego życia, uczysz się śmierci. Śmierci złudzeń, marzeń, naiwnych oczekiwań, że wydając książkę zmienisz świat. Jak masz zmienić świat, skoro siebie zmienić nie możesz? Ponadto radość z wydania debiutanckiej książki zderza się z obojętnością świata. Okazuje się, że na twoją książkę nikt nie czeka. Jesteś autorem książki, hurra (!), ale nikt o tym nie wie, i dowiedzieć się nie chce. Jesteś kandydatem na wielkiego człowieka, ale świat twojej wielkości nie potrzebuje. Bolesne to wszystko, co mówię?”.

Fragment rozmowy z Krzysztofem Kuczkowskim, która ukazała się w książce Beaty Patrycji Klary pt. „Rozmowy z piórami. Część druga”. Wśród rozmówców gorzowskiej poetki są m.in. Wojciech Kass („Topos”), Karol Maliszewski („Odra”), Lech M. Jakób („Latarnia Morska”) i Dawid Jung („Zeszyty Poetyckie”). Tom ukazał się nakładem Wydawnictwa Adam Marszałek i jest w sprzedaży internetowej.

KK13Krzysztof Kuczkowski: „Szczerze mówiąc… to, co buduje mnie i jako człowieka, i jako poetę, co przywraca mnie rzeczywistości, wreszcie to, co przywraca mi poczucie naturalnego porządku, raz na zawsze danego, to ten środek, który wydawało się – zniknął, a odnalazł się i jest. Komu się wydawało? A. Comte’owi, K. Marksowi, F. Nietzschemu, dziesiątkom ich pobratymców i dalekich krewnych. Przestali dostrzegać środek, więc ogłosili: nie ma środka. A komu się odnalazł? Tym, którzy otworzyli się (i się odważyli) na przemianę (meta) umysłu (nous), na metanoję”. (fragment szkicu pt. „Szczerze mówiąc”, z: „Topos” 5/138/2014, do kupienia w EMPiK-ach i sprzedaży internetowej: www.topos.com.pl).

T138„Topos” 5(138)2014 to już trzeci numer czasopisma, którego temat przewodni brzmi: „Topoi – wyznania i manifesty – poezja”.  Poprzednie „piątki” ukazały się w latach 2012-2013. Tym razem w dziale Topoi znajdziemy wiersze, eseje i rozmowy: Przemysława Dakowicza, Mirosława Dzienia, Wojciecha Gawłowskiego, Adriana Glenia, Jarosława Jakubowskiego, Wojciecha Kassa, Krzysztofa Kuczkowskiego, Wojciecha Kudyby, Feliksa Netza i Artura Nowaczewskiego. Szczególne miejsce redakcja wyznaczyła rozmowie pt. „Coś nam nie wyszło, coś się nie udało. Z Feliksem Netzem, prozaikiem, poetą, tłumaczem, autorem słuchowisk, krytykiem literackim i filmowym – rozmawia Wojciech Kass”. Poza tym w numerze zwraca uwagę blok tłumaczeń współczesnej poezji chorwackiej (Grzegorz Łatuszyński) oraz laudacje Tomasza Burka, Wojciecha Kudyby, Wojciecha Ligęzy, Feliksa Netza, Jana Stolarczyka poświęcone tomom-finalistom Nagrody Orfeusz. Do czasopisma redakcja dołączyła arkusz Julii Hartwig oraz tomy wierszy Jerzego Górzańskiego i Mieczysława Machnickiego.

„Topos” można kupić w całej Polsce w salonach EMPiK, w redakcji oraz nabyć drogą prenumeraty.
Szczegóły: www.topos.com.pl

KGKWojciech Gawłowski, Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski będą czytać i rozmawiać z miłośnikami poezji w Orzyszu na Mazurach. Spotkanie odbędzie się w piątek 24 października br. o godz. 19.00 w Domu Kultury w Orzyszu przy ul. Giżyckiej 9. Wstęp wolny. Zapraszamy.

Następnego dnia, w sobotę 25 października, poeci wezmą udział w Gali X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Michała Kajki. Uroczystość rozpocznie się o godz. 19.00 w Ośrodku Perła przy ul. Wierzbińskiej 8 w Orzyszu.Galę uświetni recital Mirosława Czyżykiewicza. Bilety do nabycia w Domu Kultury w Orzyszu przy ul. Giżyckiej 9. Serdecznie zapraszamy. Organizatorzy: Dom Kultury w Orzyszu oraz Muzeum M. Kajki w Ogródku oddział Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu. Patronat medialny: dwumiesięcznik literacki „Topos”.

K50„Wybiegłem z tego snu” – taki tytuł nosi książka ofiarowana Wojciechowi Kassowi przez żonę Jagienkę i przyjaciół z konfraterni „Topoi” z okazji 50. rocznicy urodzin Poety. Ekskluzywnie wydany tom, zawierający wiersze W. Kassa, fragmenty jego dziennika, wiersze mu dedykowane, listy od przyjaciół, a także bogaty materiał ilustracyjny, dostępny jest tylko dla obecnych i nowych prenumeratorów dwumiesięcznika literackiego „Topos” (do wyczerpania nakładu). Redaktorem (i współautorem) książki jest Krzysztof Kuczkowski.

„Pięćdziesiątka raz!” dedykowany Wojciechowi Kassowi koncert w wykonaniu przyjaciół Jubilata, miał miejsce 19 września br. w Piszu. Na estradzie brylowali m.in. Hanna Banaszak, Mirosław Czyżykiewicz, Krzysztof Napiórkowski, Wojciech Malajkat. Na imprezie ochoczo stawili się przyjaciele ze środowiska Topoi – Krzysztof Kuczkowski, Przemysław Dakowicz, Wojciech Gawłowski i Artur Nowaczewski. Organizatorami gali byli Burmistrz Pisza, Piski Dom Kultury i Stowarzyszenie Leśniczówka Pranie.

wszystko jest poezjaOd 2-4 października 2014 r. w Ostrowie Wlkp. trwał jeden z piękniejszych festiwali literacko-muzycznych w Wielkopolsce – 22. Festiwal Wszystko Jest Poezją. „Topos” patronuje rozgrywanemu w ramach Festiwalu Ogólnopolskiemu Konkursowi Poetyckiemu im. Wojciecha Bąka „Struna Orficka”.

Jury w składzie: Witold Banach, Wojciech Gawłowski, Wojciech Kass i Krzysztof Kuczkowski przyznało dwie nagrody finansowe. Ewa Matecka wręczyła Nagrodę Dyrektora Ostrowskiego Centrum Kultury w wysokości 2000 zł Agnieszce Marek z Bielska-Białej, a Witold Banach, Nagrodę Dyrektora Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego w wysokości 1000 zł – Wiesławie Raczkiewicz ze Szczawna Zdroju. Organizatorem Festiwalu jest Ostrowskie Centrum Kultury i jego szefowa – Ewa Matecka.

Poeci-350pxJeszcze do 5. października w dworku Sierakowskich w Sopocie można oglądać wystawę plakatów dwumiesięcznika literackiego „Topos”. Wystawa prezentuje arkusze poetyckie wydane w latach 2010–2013. Ich bohaterami są: Paweł Huelle, Bogdan Jaremin, Michael Krüger, Krzysztof Kuczkowski, Renate Schmidgall, Leszek Szaruga, Janusz Szuber, Wacław Tkaczuk, Teresa Tomsia, Maciej Woźniak, Tadeusz Chabrowski, Wojciech Boros, Jacek Dehnel, Adam Ziemianin, Bohdan Zadura, Jarosław Jakubowski, Piotr Matywiecki, Zbigniew Jankowski, Piotr Mitzner, Ewa Lipska. Redaktorem serii plakatów poetyckich i autorem fotografii jest Tadeusz Dąbrowski, opracowania graficznego: Przemysław Dębowski.

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Projekt i realizacja: 1.2.1 STUDIO REKLAMOWE